Krótkofalówki INTEK MT-3030 – Test

Krótkofalówki INTEK MT-3030 – Test

Kiedy wiatr szumi w uszach a słowa wpychają się do gardła z pomocą przyjdzie zestaw krótkofalówek INTEK MT-3030. Po co krzyczeć kiedy można mówić normalnie a pedałujący towarzysz bez problemu cię zrozumie bez konieczności odwrzaskiwania „CO?!!! SŁUCHAM?!!!!, POWTÓRZ!!!!”.

Wygląd

Krótkofalówki mają klasyczny wygląd bez żadnych  kolorystycznych i kształtowych udziwnień. Wykonane zostały z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Przedni panel posiada głośnik, sześć przycisków funkcyjnych, mikrofon oraz monochromatyczny podświetlany wyświetlacz LCD. Tył INTEKa to klapka do baterii oraz odpinany klips umożliwiający przypięcie jej do paska. Górna część zawiera antenę oraz dwa zabezpieczone gumową klapką wejścia na słuchawki, mikrofon i ładowarkę.

Parametry i funkcje

Teraz trochę technicznych i funkcjonalnych informacji. Producent wyposażył krótkofalówki w czuły nadajnik pracujący na paśmie PMR z mocą 0,5W oraz na paśmie  LPD z mocą 10 mW i antenę o długości 7 cm. Takie parametry wg. producenta mają zapewnić zasięg nawet do 12 km.  Radiotelefon posiada 8 kanałów PMR (446 MHz) oraz 69 kanałów LPD (430-450 MHz). Do funkcji INTEKA MT-3030 zaliczamy: – podświetlanie wyświetlacza LCD – Auto Skaner (wyszukiwanie kanału, na którym prowadzona jest rozmowa) – DW odsłuch dwóch kanałów na przemian – VOX / Baby Monitor z regulacjami czułości (uruchamianie głosem) – 38 kodów CTCSS – wskaźnik wyładowanych akumulatorów – blokada klawiatury LOCK, Roger Beep

Wyposażenie

Zobaczmy teraz co producent wpakował do pudełka. Znajdują sie tam dwa radiotelefony z wbudowaną antenką, dwa akumulatory NMH-600, dwie ładowarki sieciowe AC-400, dwa klipsy na pasek, dwa komplety mikrofono-słuchawek na klips. Nie zapominajmy tez o instrukcji obsługi i… to by było tyle.

Test w terenie

Przejdźmy teraz do praktyki i sprawdźmy jak  sprawują się w terenie. Na pierwszy ogień idzie zasięg. Niestety nie udało nam się osiągnąć 12 km ale ponoć w górach jest to możliwe. Podczas użytkowania w mieście max. zasięg jaki udało się uzyskać to około 1 km, w lesie około 1,5 km a na otwartej przestrzeni udawało się bez problemu wychwytywać rozmowy z budowy oddalonej o jakieś 2 – 2,5 km. Obsługa INTEKa nie powinna sprawiać żadnych problemów. Gumowe przyciski działają bezproblemowo a nawigacja po menu jest bardzo prosta. Mikrofon oraz głośnik zarówno ten w obudowie jak i w zestawie słuchawkowym bardzo dobrze się sprawują. Rozmowy są zrozumiałe nawet przy głośności ustawionej na minimum. Należy jednak pamiętać aby zacząć nadawać 1-2 sekund po naciśnięciu przycisku inaczej pierwsze słowo zostanie obcięte i może być niezrozumiałe. Dostarczone przez producenta akumulatorki wystarczają nawet na 12 godzin użytkowania. Oczywiście zależy to od intensywności nadawania. Niestety jakościowo nie są jakąś rewelacją ze względu na możliwość ich samoczynnego rozładowania gdy nie były krótkofalówki nie były używane przez około 4 dni co zresztą miało miejsce podczas testów. Na szczęście można używać normalnych akumulatorków lub baterii AAA co nie uzależnia nas od tych dostarczonych w zestawie. Sam proces ładowania bezpośrednio przez INTEKa nie jest już tak przyjemny. Trwa on około 14 godzin przy akumulatorach dostarczonych przez producenta więc jak dla mnie lepiej się przerzucić na zwykłe akumulatorki i ładowarkę.

Podsumowanie

Krótkofalówki INTEK MT-3030 to dobry produkt w którym nie ma się za bardzo do czego przyczepić. Jedynym ich mankamentem jest oryginalny akumulator, który nie jest najwyższych lotów oraz bezpośredni system jego ładowania trwający stanowczo za długo. Na całe szczęście możliwość używania akumulatorków i baterii AAA rozwiązuje ten problem. Zasięg jest wystarczający tak samo jak czas działania na zasilaniu.  Co do ceny 250 zł to uważam, że nie jest to tak drogo zwłaszcza, że miałem możliwość porównania INTEKa z znacznie tańszym zestawem (około 150 zł) o podobnych parametrach technicznych gdzie przyciski chodziły jak czołg, plastiki były gorsze a dostanie się do akumulatora było istną drogą przez mękę nie mówiąc już o ustawieniu czegokolwiek w menu. Ogólnie Krótkofalówki INTEK MT 3030 spokojnie nadają się zarówno na rower jak i inną formę turystyki.

—————————————————————–

Cena: ok. 250 zł

Plusy: 
– dobrze działające przyciski

– dobry głośnik oraz mikrofon

– zestaw słuchawkowy

– możliwość stosowania akumulatorków i baterii AAA
Minusy:
– kiepskie akumulatorki dostarczone przez producenta
– długi czas bezpośredniego ładowania

Share Button

9 Comments

 • Zibi 01
  25 stycznia 2013 15:48

  Jestem Krótkofalowcem i CB-Radiowcem , kupiłem właśnie Radia Intek MT 3030,z czystej ciekawości-chcę sprawdzić po swojemu ich zasięg w bardzo trudnych warunkach.W terenie bardzo mocno zurbanizowanym gdzie znajdują się żelbetonowe,grube konstrukcje mostów,koleje,trakcje wysokiego napięcia,rejony w których na pasmach 446 MHz pracuje wiele stacji.W tych warunkach będę chciał wycisnąć z nich maximum czyli zasięg w prostej linii około 3km.Dodam,że oba radia będą pracowały osłonięte budynkami.O swoich doświadczeniach napiszę za kilka dni.Narazie mam nadzieję,że jako znawca tematu-sfinalizuję test sukcesem,po nim będą kolejne w tym na dalekie łączności DX w otwartym terenie w warunkach idealnych maxymalnie wysoko.Na chwilę obecną zauważam jeden mankament-brak jakiegokolwiek wskażnika podczas ładowania akumulatorów w radiu,co za tym idzie łatwo można je przeładować.Poza tym jak narazie niemam żadnych uwag do Radia Intek MT 3030.Wkrótce podziele się opinią jak mi udały się QSO DX i lokalne QSO i czy występowały jakieś QRM lub QRN.

 • Zibi 01
  26 stycznia 2013 20:06

  Witam Ponownie.
  Dziś około godziny 03:00 nad ranem rozpocząłem testowanie Radia Intek MT-3030.Bez wątpienia mogę powiedzieć na samym początku,że Radio Intek MT-3030 jest zgrabne,poręczne,ładne i chyba jenen z nielicznych tak malutkich modeli w których upchnięto tyle funkcji,połączonych z jakością wykoniania jak i techniczną wysoką jakością pracy jak na takie Radio.I … ??? To w zasadzie tyle… -Czemu??? No niełudźmy się,tak naprawdę jest to narzędzie pracy na budowach,kontakt w bliskiej odległości czyli w mocno zabudowanych miastach-maximum 2km zasięgu,ale to i tak niezły wynik,biorąc pod uwagę krótką antenkę i maleńkie wymiary radia w których zabudowano i tak sporo.Suma sumarum-Genialne Radio do kontaktu w domku jednorodzinnym na płaszczyźnie Parter – Piętro czy dom i osoba przed domem,świetne na ryby dla dwóch wędkarzy w niedalekiej odległości,jak mówiłem do prc budowlanych np. Ktoś na dachu i druga osoba na dole-tu przydatna staje się funkcja VOX-rozmowa bez konieczności wciskania nośnej.Dla Rowerzystów i na górskie wycieczki.A Dalej??? No cóż??? Poza prostotą intuicyjnego menu,wciąż jednak jest to bardziej zabawka niż poważne radio-napewno niewiele ma to wspólnego z zasięgiem CB-Radia którym można DX-ować w SSB za Granicę i mieć na codzień zasięg kilku tysięcy kilometrów,napewno też niełudźmy się w niczym niebędzie ono w stanie dogonić radiostacji krótkofalarskich w których zakres jest potężny i moc dużo większa a co za tym idzie i zasięg.Jeśli ktoś szuka Radia prostego na bliskie odległości-Intek spełnia te oczekiwania-ale robienie DX-ów pozostawmy CB-Radiom i Krótkofalowcom.Z Planowanych przeze mnie 3-ech kilometrów zasięgu-radio osiągnęło w trudnych bardzo warunkach,jedynie dwa.To i tak sporo ale pozostaje niedosyt po opiniach o Radiu mogącym robić nawet 12km.To chyba tylko w idealnych wręcz warunkach.Mimo wszystko-polecam do łączności blisko siebie-jego zaletą jest też niewątpliwie to samo co jest jego wadą.Mała moc-słychać to radio w niewielkim promieniu a co za tym idzie-jest dość dyskretnym radiem,czyli można sobie pozwalać na swobodną rozmowę w niektórych miejscach oczywiście z rozsądkiem.Natomiast,niema ono wiele wspólnego z prawdziwymi Radiami i ich możliwościami-na dalsze odległości jednak lepsze pozostanie CB-Radio na którym ja z samochodu na codzień robię łączności do 60km- ( Radio INTEK M 490 Plus 4W mocy wyjściowej i Antena President Texas ) Mimo to gorąco Polecam INTEKA MT 3030 choćby z uwagi,że nieśmieci w eterze-mały zasięg i świetny jest na wycieczki i inne tego typu sprawy-lub łączność zamiast telefonu np. z sąsiadem mieszkającym za płotem lub BA!!! -Nawet dwoma albo i trzema płotami dalej.
  Fajna zabawka na niedużą odległość-ale warto chyba ją mieć w swojej kolekcji,wszak nigdy niewiemy,kiedy może nam przyjść z pomocą i kiedy będziemy jej potrzebowali.Jakość wykonania-i jakość techniczną oceniam na Wysoką. Pozdrawiam !!! Miłych QSO !!!

 • Popiel
  28 stycznia 2013 11:04

  Dzięki za dodatkową i bardziej krótkofalarską recenzję 🙂
  Jak widać i ona potwierdza zdatność INTEKa do rowerowania.

 • Zibi 01
  30 stycznia 2013 09:11

  Sprostowanie !!!

  Testy,testy,testy-niebyło im końca,jak i temu że ani ja ani INTEKI MT 3030 poddawać się niezamierzały.Wczoraj wieczorem ponowiłem test tym razem z odblokowanym squelch-em.Moja dziewczyna pomogła mi raz jeszcze powtórzyć a nawet zrobić dodatkowe testy tego Radia.Chciałem być obiektywny w ocenie i nieoceniać ich za sam wygląd i…??? ZWRACAM HONOR i CHYLĘ CZOŁA FIRMIE INTEK. Jakież było moje zdziwienie,kiedy okazało się , że wczorajszy powtórzony test wypadł POMYŚLNIE !!! Intek w trudnych bardzo warunkach osiągnął zamierzone 3km zasięgu- a był to wyczyn,tylko pół wata mocy musiało się zmierzyć z przecięciem sygnałem trzech potężnych mostów żelbetonowych z których każdy był jak kilkumetrowej wysokości ściana i grubościkilka razy większej,następnie sygnał napotkał na dwie trakcje kolejowe z dużym Polem Elektromagnetycznym,dalej był Port Promowy gdzie mnóstwo ludzi z obsługi nadaje właśnie na tym paśmie,co powoduje mnóstwo zakłóceń,dalej Promy,radary i masa budynków,w tym wysokie blaszane hale-a za nimi jeszcze kilometr dalej budynek dookoła osłonięty ścianami i w jego środku moja kobieta z drugim Radiem-Wiem , że trudno w to wszystko uwierzyć ale sygnał dotarł-słaby-w szumach ale mijając tyle napotkanych przeszkód jednak pokonał barierę 3km.Dodam , że test nieodbywał się w Polsce a w kraju gdzie w eterze sygnałów jest chyba więcej niż ludzi na ziemi. Cóż … ??? No Gratulacje dla FIRMY INTEK-skoro te radio zrobiło tyle w mieście to znaczy że w górach przy idealnych warunkach wyciągnę na nim łączność na dystansie 150km kiedy uda się to zrobić nieomieszkam Was o tym poinformować podając dokładne szczegóły. INTEK – ZWRACAM HONOR i Chylę czoła !!! Niespodziewałem się takich osiągów po tak prostym ale ładnym radiu- Gratulacje!!! I Polecam je każdemu bez wyjątku,przyda się nawet tym którzy go niepotrzebują.Radio jest warte tej ceny tak w Polsce jak i poza jego granicami a w zamian daje duuużo więcej. Pozdrawiam !

 • Zibi 01
  2 lutego 2013 20:59

  I coś jeszcze ….

  Przy dodatkowo dokupionych akumulatorkach AAA Firmy Energizer o pojemności 850 mah , Radia INTEK MT 3030 mają kolejną potężną zaletę,przy ekonomicznym użytkowaniu czyli nie 24h na dobę ale wtedy kiedy naprawdę muszą być włączone,są baaardzo ekonomiczne,na jednym naładowaniu akumulatorków potrafiły wytrzymać 5 dni pracy.Oczywiście , mówię , że nie – non stop , a tylko wówczas gdy ich potrzebowałem,czyli powiedzmy 3-4 godziny pracy w nasłuchu i około 10-20 minut nadawania i radio wyłączam, w ten sposób osiągnąłem 5 dni pracy na jednych akumulatorkach a mam do każdego radia dwie pary i dokupię trzeci komplet do obu radii.Tyle uważam potrzeba , żeby być na długo zabezpieczonym w pewną łączność na niedużym dystansie.No i ich zaleta – mały zasięg-w końcu jest niewiele kanałów,mamy co prawda sporo kodów CTCSS , ale jakby niepatrzeć jest też sporo ludzi korzystających z tego pasma,gdybyśmy dążyli do tego by w tych raiach zwiększyć moc i zasięg,doprowadzilibyśmy do tego,że jeden drugiemu zakłócałby połączenia i nikt z nikim by nieporozmawiał,niemówiąc o błyskawicznie pożeranych akumulatorkach gdyby byłyła moc zwiększona do 5 wat,na szczęście to w zasadzie jest nie do zrobienia,lub koszt takich przeróbek mijałby się z celem,do dalekich łączności proponuję CB-Radio z SSB i wtedy mamy zasięg z całym niemal światem.

  Pozdrawiam!!!

 • Zibi 01
  27 stycznia 2015 18:36

  To znowu ja …. Wiem,wiem …. tylko ja tu komentuję.Ale !!! Obiecałem , że dam znać po dokładnych testach tych krótkofalówek PMR , jak się sprawa ma.Dość niedawno wykonałem test w Polsce. Łączność w linii prostej na jednej z górek na odległość I tu UWAGA !!! 20km !!! Zatem Intek naprawdę daje radę-wystarczy jakiś wysoki punkt.Góry są do tego idealne.Próbujcie bo ja będę chciał dowołać się na nich na odległość ponad 100km !!! Film pojawi się na You Tube. Dam tu znać jak film już będzie wstawiony a owa łączność zaliczona.Pozdrawiam I zapraszam na PMR na częstotliwość 446,03125 MHz podnośna czyli kod CTCSS 107,2 Hz czyli kanał PMR 3 kod 14 . Do usłyszenia w małopolsce w okolicach Wojnicza,Brzeska,Tarnowa , Bochni. Pozdrawiam raz jeszcze I do usłyszenia w eterze. Vy ! 73 !

 • Popiel
  29 stycznia 2015 09:08

  No to mamy stałego eksperta od nadawania. 🙂 Czekamy na linki.

 • grzech
  14 stycznia 2018 21:21

  Miałem styczność z mt-3030 przez kilkanaście dni: odległości ok 1 km, mała hala, plac budowy, instalacje w bloku itp.) i chciałbym wymienić kilka ich plusy dodatnie i ujemne: + są małe i zgrabne, dość lekkie, wygodne do ręki + dźwięk jest czysty, zrozumiały + zasięg bez zastrzeżeń + można zmniejszyć moc nadajnika (high/low) przy małych odległościach co powinno wydłużyć czas działania
  Ogólnie polecam! Do wykorzystania amatorskiego, zabawy z dziećmi, na budowę, do hotelu (tylko uczulić personel że każdy może podsłuchać rozmowy – CTCSS to nie szyfrowanie).

 • grzech
  14 stycznia 2018 21:28

  Nie zmieściłem się w jednej wiadomości więc teraz minusy: – obsługa wymaga przyzwyczajenia: ciągle omyłkowo włączałem przywołanie – mam wrażenie że motorola XTR446 ma lepszy odsłuch i nadawanie (ale nie miałem czasu na testy) – VOX w inteku zdecydowanie słabszy niż w motoroli: załącza nadawanie wolniej i trzeba głośniej mówić (2 w inteku odpowiada 1 w motoroli a ta ma skalę do 3) – kanały LPD były bezużyteczne: było tyle zakłóceń że scan blokował się na każdym kanale, na szczęście w kilku sztukach były jakoś zablokowane dla wygody obsługi.
  Wady odsłuchu czy słaby VOX mogły wynikać z różnic w zużyciu sprzętu (nowe motorola kontra intensywnie używane inteki).

Leave a Reply

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress